Fotowoltaika dla domu – czy warto?
Fotowoltaika zdaje się coraz powszechniejszą formą zasilania prywatnych domów i budynków związanych z przemysłem. Jej rosnąca popularność jest z pewnością oznaką coraz większej świadomości płynącej z potrzeby uniezależniania swojego gospodarstwa i bycia bardziej przyjaznym środowisku.
Nie wszyscy są jednak przekonani do fotowoltaiki. Nic dziwnego, ponieważ, jak każde osiągnięcia techniczne, ma ona swoje wady i zalety. Jednak fakt, że jest ona jednym z najlepszych źródeł odnawialnej energii, sprawia, że ma ona zdecydowanie więcej plusów niż minusów.
Fotowoltaika – argumenty za montażem
Poniżej wymieniono najważniejsze zalety zamontowania paneli fotowoltaicznych w Twoim domu:
- ta technologia się opłaca i stanowi stabilną inwestycję – jest ekonomiczna,
- panele fotowoltaiczne, jako odnawialne źródło energii, są przyjazne środowisku – są ekologiczne. Słońce to źródło darmowego prądu,
- fotowoltaika to inwestycja w przyszłość – z paneli będzie można korzystać przez minimum 30 lat,
- podwyżki cen prądu nie będą Cię już obchodzić – będziesz niezależny/a,
- na fotowoltaice zyskasz finansowo pod jeszcze jednym względem – od 2019 roku inwestycje w panele możesz odliczyć od podatku,
- wartość twojego domu wzrośnie, a sama nieruchomość stanie się bardziej atrakcyjna.
Dlaczego panele fotowoltaiczne są przyjazne środowisku?
Dla wielu osób fakt, że fotowoltaika to technologia, która jest przyjazna dla środowiska, stanowi kluczowy argument za jej zakupem. Jej pozytywny wpływ na środowisko to nie tylko kwestia korzystania z samej nieskończonej energii, ale także ciche działanie całego systemu. W przeciwieństwie do energii, która pochodzi z paliw kopalnych czy chociażby z turbin wiatrowych, panele nie pracują tak głośno. Wynika z tego, że nie tylko Ty będziesz zadowolony/a z błogiej ciszy, ale z pewnością wdzięczni będą Ci również sąsiedzi oraz wszelkie stworzenia, które mieszkają w pobliżu Twojego domu.
Kolejny dowód na „przyjazne stosunki” fotowoltaiki i przyrody stanowi fakt, że jest ona czystym źródłem energii, ponieważ nie emituje zanieczyszczeń, a po zakończeniu okresu użytkowania paneli można je spokojnie poddać recyklingowi.
Energia słoneczna jest ponadto odnawialna, więc nie ograniczamy jej zasobów. Stoi więc ona w opozycji do nieodnawialnych źródeł energii, takich jak paliwa kopalne, których szybkie zużycie sprawia, że za kilkadziesiąt lat nie będzie ich już na Ziemi.
Co więcej, promienie słoneczne docierają nawet w najdalsze zakamarki planety, więc technologia fotowoltaiczna może być stosowana wszędzie bez ograniczeń.
Inne kluczowe argumenty, które przemawiają za inwestycją w fotowoltaikę
Technologia fotowoltaiczna zapewnia Ci spokój, ponieważ panele nie wymagają konserwacji, a w dodatku nie ulegają one prawie w ogóle awarii. Dzięki swojej konstrukcji panele są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia.
Fotowoltaika jest także niezwykle wygodna, ponieważ możliwy jest jej montaż na gruncie. Takie rozwiązanie wynika z faktu, że nie każdy posiada na dachu wystarczająco dużo miejsca, dlatego panele są często montowane w ogrodach lub na tarasach. Wygoda użytkowania paneli wynika także z ich szybkiego i łatwego montażu, a na ich instalacje nie trzeba starać się o pozwolenie.
Co więcej, panele są odporne na działanie czynników zewnętrznych, które wynikają z różnych warunków atmosferycznych. Niestraszne im są opady czy skrajne temperatury.
Ostatnim przedstawionym przez nas argumentem jest estetyka paneli – wyglądają one nowocześnie, a ich kolor można wybierać spośród różnych wariantów.
Informacja prasowa