Jak przygotować się do kolonoskopii?
Kolonoskopia jest jednym z najczęściej unikanych i odwlekanych badań. Zazwyczaj błędnie kojarzy się pacjentom z bólem, poczuciem zażenowania i dyskomfortem odczuwanym zarówno w trakcie jak i przez kilka następnych dni. W rzeczywistości, wiele z nieprzyjemnych skojarzeń nie musi okazać się prawdziwe dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do kolonoskopii. Oto, w jaki sposób należy to zrobić.
Dlaczego należy się przygotować do kolonoskopii?
Do większości przeprowadzanych badań diagnostycznych należy się odpowiednio przygotować – zmodyfikować dietę, przyjąć odpowiednie leki lub zadbać o higienę w nieco odmienny sposób. Kolonoskopia nie będzie tutaj wyjątkiem, a wszystkie działania poczynione przed jej rozpoczęciem mają na celu przede wszystkim zmniejszyć nieprzyjemne doznania odczuwane przez pacjenta i zminimalizować ból. Dodatkowo, ich zadaniem jest także oczyszczenie jelita grubego ze złogów i resztek, które mogłyby nie tylko negatywnie wpływać na wynik badania, ale także zwiększać dyskomfort psychiczny odczuwany przez badanego pacjenta.
Jak się przygotować do kolonoskopii?
Już na kilka dni przed planowaną kolonoskopią należy rozpocząć odpowiednie przygotowania. Przede wszystkim, należy ściśle przestrzegać czasu wdrażania poszczególnych modyfikacji diety – zrobienie tego zbyt wcześnie lub za późno może skutkować niewłaściwym lub niecałkowitym oczyszczeniem jelita.
Na 3 dni przed planowanym zabiegiem nie jest konieczna drastyczna zmiana nawyków żywieniowych, należy jednak wystrzegać się pokarmów zawierających drobne pestki, ziarna (np. winogron, kiwi, truskawek, jagód czy pieczywa z dodatkiem ziaren), sałaty, kapusty oraz artykułów spożywczych zawierających w składzie mak oraz leków i suplementów żelaza. Dodatkowo, należy zakupić w aptece preparat działający przeczyszczająco.
Dzień przed i w dniu badania należy przyjąć lekarstwa, które przyjmowane są na stale, w tym także te rozrzedzające krew lub wpływające na ciśnienie. Pacjenci chorujący na cukrzycę powinno natomiast skonsultować z diabetologiem oraz lekarzem mającym przeprowadzić kolonoskopię ewentualne zmiany w dawkowaniu leków przeciwcukrzycowych i insuliny.
Następnie, na około 6 do 8 godzin przed rozpoczęciem oczyszczania jelita, należy zjeść mały objętościowo i lekkostrawny posiłek. Preparat do oczyszczania powinien być natomiast przyjęty w dwóch dawkach, w odstępie kilku godzin. W zależności od rodzaju stosowanej substancji i zaleceń zawartych w ulotce, preparat należy rozpuścić w wodzie lub innym klarownym płynie, a od momentu spożycia pierwszej dawki, zabronione jest jakiekolwiek jedzenie; można natomiast pić wodę, słabą herbatę, czarną kawę pozbawioną dodatków oraz warzywny bulion bez tłuszczu. Na kilkanaście godzin przed badaniem zaleca się wypić pierwszą dawkę lekarstwa – normalne będą wówczas częste i wodniste wypróżnienia. Po kilkugodzinnej przerwie należy natomiast wypić dawkę drugą, a ostatni wodnisty stolec powinien się pojawić 2 – 3 godziny po zakończeniu przyjmowania drugiej porcji lekarstwa.
Na badanie najlepiej jest zgłosić się z osobą towarzyszącą, która, jeśli pacjent dostał się do kliniki samochodem, powinna być kierowcą w drodze powrotnej. Dobrze jest zabrać ze sobą także wyniki poprzedniej kolonoskopii, jeśli była ona wykonywana.