Jak uzyskać certyfikat „Zielony dom”?

Read Time:2 Minute, 0 Second

Ekologiczne źródła energii stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Wiele nowo budowanych domów powstaje w technologiach przyjaznych dla środowiska, są wyposażone m.in. w fotowoltaikę, pompy ciepła i wiele innych. Dom, który jest wykonany i działa zgodnie z naturą ma szansę otrzymać certyfikat „Zielony dom”. Co należy zrobić, aby go uzyskać?

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC uruchomiło stronę internetową poświęconą certyfikatowi ZIELONY DOM. Z jej pomocą można znaleźć podstawowe informacje na temat systemu oraz platformę dla akredytowanych audytorów. Witryna powstała w ramach realizowanego przez organizację europejskiego projektu SMARTER Finance for Families, finansowanego z programu Horyzont2020.

Na nowej stronie internetowej zamieszczone są informacje o certyfikacie ZIELONY DOM i przewodnik po całym procesie certyfikacji. Inwestorzy i deweloperzy za pomocą kalkulatora opłat mogą policzyć koszt certyfikacji i wyszukać akredytowanego audytora w dogodnej lokalizacji. Poprzez dostępny formularz można zarejestrować projekt w systemie. Kandydaci na akredytowanych audytorów certyfikatu ZIELONY DOM znajdą informacje nt. najbliższych szkoleń i egzaminów. Dostępne są także  informacje o bankach partnerskich w ramach realizowanego programu Zielony Dom i Zielona Hipoteka.

Dla akredytowanych audytorów certyfikacji nowa witryna umożliwia dostęp do platformy oraz założenie własnego konta, za pomocą którego będzie można wprowadzać dane i dokumenty potwierdzające osiągnięcie zakładanych kryteriów w ramach inwestycji zgłoszonej do certyfikacji.

– Obserwujemy wyraźny wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa we wszystkich obszarach życia, także tym związanym z przestrzenią, w której żyjemy. Wskazują na to raporty i analizy badające opinie klientów – nabywców mieszkań w budownictwie wielorodzinnym, jak i jednorodzinnym. Coraz więcej z nich zwraca uwagę na zastosowanie ekologicznych zrównoważonych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym. Takie podejście wymusza wręcz na deweloperach i inwestorach poszukiwanie innowacyjnych, zrównoważonych rozwiązań. Metodą oceny tych rozwiązań są certyfikacje wielokryterialne. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC z grupą ekspertów opracowało dla budownictwa mieszkaniowego certyfikat ZIELONY DOM. Z nową stroną internetową poświęconą certyfikatowi wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom deweloperów i inwestorów – przedstawiamy szereg korzyści wynikających z certyfikowania nieruchomości. Ponadto chcemy, aby witryna była użytecznym narzędziem dla audytorów, ułatwiającym proces certyfikacji inwestycji mieszkaniowych.– podsumowuje dr inż. Dorota Bartosz, Ekspert projektów PLGBC, która zadbała o zawartość merytoryczną strony oraz odpowiadała za współtworzenie certyfikatu ZIELONY DOM.

O certyfikacie:
Certyfikat ZIELONY DOM to pierwsza polska wielokryterialna certyfikacja dla budownictwa mieszkaniowego, opracowana przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC we współpracy z uznanymi ekspertami krajowymi i zagranicznymi. Aby inwestycja mogła otrzymać certyfikat ZIELONY DOM, musi spełniać szereg wyznaczonych kryteriów. Ocenie poddaje się nie tylko sam budynek, ale również sposób, w jaki został on zaprojektowany i wybudowany, czy aranżację otoczenia.